US: Ajaveebnikud pole ajakirjanikud
USA poliitikud, kes kaaluvad praegu muu hulgas USAs ajakirjanike allikate kaitset sätestavat Free Flow of Information Acti, on seisukohal, et ajakirjanikele kehtima hakkavad reeglid ei peaks laienema ajaveebnikele, kirjutas CNET News.com. Vabariiklasest senaatori John Cornyni sõnul on ajaveebnikud erinevalt ajakirjanikest anonüümsed, nad pole sama usaldusväärsed ning nende puhul puudub toimetuslik materjalide kontroll.
See pole päris hea lahendus, sest osa ajaveebidest on ajakirjandus, kuigi toimetuslik kontroll tõesti puudub. See on ajaveebi pidaja enda sisemiste eetikanormide küsimus, kui palju ta kontrollib avaldatavat infot. Kui oleks võimalus teha siit suure lombi tagant parandusettepanekuid (keegi pole ju meie TOMi müünud ameeriklastele), siis soovitaksin kaitsta ajaveebi pidajate allikaid, kuid ainult juhul, kui ajaveebi pidaja esineb oma tõelise identiteedi all.
Loomulikult tekitab see küsitavusi nagu anonüümsete allikate kasutamine vanas ajakirjanduseski. Kuidas tagada, et anonüümne allikas pole lihtsalt välja mõeldud ega eksisteeri ainult kirjatüki autori peas sosistavate häältena? Kui toimetatavas ajakirjanduses võib ajakirjanik avaldada allika toimetajale, kartmata selle info leket, siis kuidas kontrollida allika olemasolu ajaveebis?
Üks võimalus oleks luua ajaveebi toimetajate kommuun, kelle kohta on teada, et nad on (vähemalt siiani) olnud usaldusväärsed inimesed. Tegemist oleks selliste notarlike ajaveebitoimetajatega, kes eriti kriitlise info kontrollivad üle. Miks nad peaksid seda tegema? Motivatsioon on lahja.
Teine võimalus on see, et need ajaveebi-notarid on oma päriselus nt ajalehetoimetajad. Sel juhul nad saaksid tugevaid lugusid oma väljaannetele ja ajaveebid saavad avaldada kontrollitud infot. Ainus probleem on info vargus - kui ajaveeb avaldab kõva uudise esimesena, siis kipuvad kõik väljaanded seda üles korjama ning toimetaja väljaanne võib jääda vaeslapse osasse. Selle lahendamiseks tuleks oluliselt muuta autoriõiguste kaitse regulatsiooni, mis võtaks uudise teema esmaavaldamise autoriõiguste alla.
See tõstatab taas hulga probleeme. Kuidas teha selgeks, et said tundliku info just nimelt teatud ajaveebist esimesena?
Nii ehk naa jõuame tagasi eneseregulatsiooni ja eetikani. Ajaveeb võib tundlikku infot avaldada ainult siis, kui avaldaja on veendunud selle usaldusväärsuses. Ja milline sel puhul peaksid ikkagi olema need kriteeriumid, mille põhjal on ajaveebniku allikakaitse õigustatud?
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar