4.11.05

Foorum läbi

Nii, foorum "Eesti teelahkmel" sai läbi. Päris kõva asi sai vist tehtud koos EASiga.

Neljapäeval oli kolm väga lahedat asja:

  • Nick von Tunzelmann pidas väga hea ettekande infotehnoloogiast, majanduskasvust ja majanduslikust heaolust, mis päädis konkreetsete soovitustega Eestile.
  • Urmas Varblane rääkis sellest, mida Eestis tuleks ette võtta, et liikuda lähemale teadmiste põhisele majandusele. Vt ka esitlust.
  • Clayton Christensen rääkis videokonverentsi kaudu lõhestavast innovatsioonist ning pidas maha igati nauditava väitluse Tunzelmanniga.
Tänane oli sama hea. Viie valdkonna - biomeditsiini, info- ja telekommunikatsioonitehnoloogia ning metalli-, puidu- ja toidutööstuse - teadlased, äriinimesed ja asjatundjad, näpuotsaga poliitikakujundajaid peale analüüsisid nende valdkondade hetkeseisu ja lõid visiooni 2013. aastaks. Loodan väga, et see ei jää ainult paberiks ja mõttetöö hetkevälgatuseks. Küll oleks hää, kui kodanikud töötaksid täna loodud nägemusega edasi. Sel juhul võiks Eestist asja saada.

Pääminister Ansipi kõne oli ka kõva, kuigi ta ajahädas hüppas paarist olulisest asjast liiga kiiresti üle. Ansipil oli kolm sõnumit:
  • "Sellest, et oleme atraktiivsed investoritele, jääb tulevikus väheks. Eestist peab saama magnet, mis tõmbab ligi inimesi, kes kannavad innovaatilisi ideid ja need ideed peavad saama Eestis rakendada."
  • Selleks on vaja Eestil seada selged prioriteedid, millele teadus- ja arendustegevuses keskenduda. Eestis peaksid peaminister Ansipi hinnangul nende hulka kuuluma energeetika ja meditsiin, sest energeetilised varad hääbuvad ja kallinevad ning neid tuleb säästlikult kasutada. Meditsiini ja biomeditsiini vajame kõik.
  • Eestisse tuleb sisse tuua professoreid, kes toodavad nii palju doktoreid, et ülikoolid ajavad neist üle ning doktorid jõuavad ka ettevõtteisse. Samuti tuleb naaberriikidest meelitada Eestisse üliõpilasi ja doktorante.
Vaatame, mis edasi saab. Praegu käib usin töö strateegia loomisel aastateks 2007-2013. Loodetavasti ei tule sellest ainult teadlaste paber, vaid strateegiline dokument, mis aitab Eestil olla paremaks muutumise maa.

Täiendet: Läks enne oluline asi meelest. Ma olen kõvasti tänu võlgu Levira haldusjuhile Urmas Ojamaale ja IT-juhile Urmo Soele, Elioni videokonverentsi spetsile Marko Lauritsale, Avisioni tehnikule Marek Soole ning veel nii mõnelegi tehnokratile, kes tegid esmapilgul võimatu võimalikuks ning lõid konverentsi eelõhtul mõne tunniga kiire ja tõeliselt innovaatilise lahenduse, et konverentsi netis üle kanda ning Christenseniga videokonverentsi pidada. Kui neid poleks olnud, oleks konverents olnud kõvasti kesisem.

Kommentaare ei ole:

 
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.5 License.