Hea ja halb
Kas peaksime olema aktiivselt head? Eeldusel, et maailmas valitseb tasakaal, võib ju juhtuda, et kui oleme aktiivselt head, siis samavõrra suureneb maailmas aktiivne kurjus. Juhul, kui on olemas Ülim Tahe, mida erinevad religioonid nimetavad erinevalt (kristlikes kultuurides Jumal), siis võib asi olla ka sootuks teisiti: tahame olla aktiivselt head selleks, et olla vastukaaluks aktiivsele kurjusele, täites sel moel jumalikku tahet.
Kuidas olla aktiivselt hea? Kindlasti mitte lihtsalt sinisilmselt rõõmsalt. Sel juhul on oht langeda mõttetult pahategijate ohvriks. Pigem tuleb olla aktiivselt hea, kuid suhtuda tundmatuisse asjusse metsloomaliku ettevaatuse ja instinktiivsusega. Ja vajadusel anda kurjusele vastulöök. See läheb küll esmapilgul vastuollu Kristuse õpetusega (Mt 5:39), mis sest, et otsetõlkes on selles kohas juttu kõrvalopsust, mis oli solvangu võrdpilt. Selleks, et leida adekvaatset käitumist, on vaja kainet meelt, tervet mõistust ja treenitud intuitsiooni, et mitte tühja pärast ärbelda või teise äärmusena halba vastuhakuta sallida. Kurjale vastuhakk ei tähenda vaenlase armastamisest ja nende eest palvetamisest loobumist. Vastuhakk peab olema piisavalt tugev, et ründe oht kõrvaldada, kuid mitte suurem. Vaenlast armastamata ei saa kurja vähendada.
Kuidas jõuda selleni? Ideaalis peaks vähemalt kolm tundi päevas endale pühendama. Tunni füüsise arendamiseks. Teise tunni enese hinges kaevamiseks, selle uurimiseks, sealt sisemise kurjuse põhjuste leidmiseks ja hinge puhastamiseks, samal ajal otsides ja leides sisemist Head ning seda arendades. Kolmas tund peaks kuluma energiaharjutusteks, et õppida end talitsema ja intuitiivsemalt käituma. Olles realist, praegu pole veel iseloomu sellist distsipliini kehtestada, kuid püüdlen selle poole.
Sellised mõtted tulid pähe pärast sajakonna lehekülje Clarissa Pinkola Estési raamatu "Naised, kes jooksevad koos huntidega"lugemist. Järgmiseil puhkehetkil loen seda edasi. Annab paremat aimu eelkõige endast (kuigi tegemist on naiste psüühikat analüüsiva raamatuga) kui ka lähedastest naistest, aidates neid paremini mõista.
Huvitav, kas sarnast raamatut on ka meestele? Ürginimeselikkust, olgu selleks ürgnaiselikkus või -mehelikkus, tasub endast otsida.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar